02.06.2022, Nikol Šimůnek Meyerová

Jednací řád

  • Jednací řád žákovského parlamentu upravuje přípravu, způsob jednání a rozhodování žákovského parlamentu a zajišťování plnění jeho rozhodnutí.
  • Žákovský parlament se schází dvakrát za měsíc. 
  • Pravidelné zasedání žákovského parlamentu svolává předseda žákovského parlamentu prostřednictvím koordinátora. 
  • Mimořádné zasedání žákovského parlamentu může být svoláno k projednání závažných nebo mimořádných úkolů či událostí, které nesnesou odklad. 
  • Zasedání žákovského parlamentu jsou veřejná. 
  • Zasedání žákovského parlamentu řídí předseda nebo místopředseda za pomoci koordinátora žákovského parlamentu. 
  • Materiály, podněty, připomínky do žákovského parlamentu může, prostřednictvím členů žákovského parlamentu - zástupců tříd, předkládat kterýkoliv žák ZŠ Aléská.  
  • Účast na zasedání žákovského parlamentu se zaznamenává do prezenční listiny. Zápis provádí zapisovatel žákovského parlamentu. 
  • Koordinátor žákovského parlamentu po zahájení jednání zjistí počet přítomných členů a konstatuje, zda je žákovský parlament usnášeníschopný, k čemuž je zapotřebí přítomnost nadpoloviční většiny členů žákovského parlamentu. 
  • Předseda žákovského parlamentu předloží návrh programu zasedání, který může být na základě návrhů připomínek členů upraven. Další program probíhá na základě schváleného programu. Ten lze během jednání měnit jen se souhlasem nadpoloviční většiny všech členů žákovského parlamentu. Návrh na změnu může podat kterýkoliv člen žákovského parlamentu. 
  • Materiály do žákovského parlamentu předkládá koordinátor, který přednese úvodní slovo. Je povinen odpovědět na dotazy a připomínky členů žákovského parlamentu. K objasnění některých problémů může koordinátor, po konzultaci s předsedou, přizvat do jednání žákovského parlamentu odborníky. 
  • O stanoviscích k jednotlivým bodům programu nechá předseda žákovského parlamentu hlasovat. Návrh, pro nějž hlasuje nadpoloviční většina všech členů žákovského parlamentu, je schválen. V případě rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedy žákovského parlamentu (či jeho zástupce). 
  • Může být hlasováno o celém návrhu nebo odděleně podle jednotlivých bodů. 
  • Hlasují pouze členové žákovského parlamentu za přítomnosti koordinátora. 
  • Zápis ze zasedání žákovského parlamentu podepisuje předseda žákovského parlamentu, jeho zástupce nebo předsedou pověřený člen žákovského parlamentu.
  • Zápis ze zasedání žákovského parlamentu musí být vystaven na místě přístupném všem žákům školy po celou dobu, než se bude konat nové zasedání žákovského parlamentu. Zápis zůstává v jednom vyhotovení pro archivaci materiálů u koordinátora žákovského parlamentu. 
  • Zápis ze zasedání vyhotovuje koordinátor žákovského parlamentu za spolupráce zapisovatele žákovského parlamentu a předsedy žákovského parlamentu nebo jeho zástupce. 

 


Další články

Volební řád žákovského parlamentu

Dokumenty

Volební řád Žákovského parlamentu Žákovský parlament (ŽP) se skládá ze zástupců 5. - 9. tříd školy. Počet zástupců ŽP závisí na počtu tříd. Obvykle se jedná o dva zástupce z každé třídy. Ti jsou voleni ve třídě prostým většinovým způsobem. Volby vypisuje výbor ŽP předchozího roku či jeho část, která je stále na škole. Volby do žákovského parlamentu se konají každé září v novém školním roce, …

Cíle a stanovy

Dokumenty

Cíle žákovského parlamentu: Prostřednictvím žákovského parlamentu mají žáci 5. – 9. ročníků možnost, vyjádřit se k fungování školy i kvalitě vzdělávacího procesu. Z každého zasedání žákovského parlamentu je vytvořen zápis, který se konzultuje prostřednictvím předsedy ŽP a koordinátora ŽP s vedením školy. Zástupci parlamentu se aktivně podílejí na vytváření pozitivního klimatu školy. Zprostře…

Žákovský parlament

Dokumenty

Žákovský parlament se utváří v celoškolním procesu jako celku. Dochází během něj ke změně klimatu ve škole a k proměně vztahu mezi vedením školy, zaměstnanci a žáky směrem k participaci (k partnerství, spolupráci, společnému rozhodování). Učí žáky znát jejich povinnosti i práva a používat je ve školním prostředí i v běžném životě. Je komunikačním prostředníkem mezi žáky, učiteli, vedením školy…

Zobrazit fotogalerie

Jak u nás zvoní

1. hodina 7:55 - 8:40
2. hodina 8:45 - 9:30
3. hodina 9:45 - 10:30
4. hodina 10:40 - 11:25
5. hodina 11:35 - 12:20
6. hodina 12:30 - 13:15
7. hodina 13:45 - 14:30
8. hodina 14:35 - 15:20
Školní hřiště

Stali jsme se partnerskou školou vzdělávacího programu FRAUS. Dále jsme získali ocenění Nejlepší česká škola 2. dílu. Mezi dalšími ukazateli kvality naší školy patří získání zlatého certifikátu SCIO.